Μοιρασιά και…τέλος στα όνειρα

Ισόπαλος έληξε ο αγώνας ανάμεσα στην τελευταία Energie Cottbus και την St. Pauli. Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς γκολ ο Lennart Thy έκανε το 0-1 στο 60’ λεπτό μπροστά σε 9.142 θεατές ενώ λίγο πριν το τέλος ο Ivica Banovic με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Μια ισοπαλία που δεν αφήνει κανέναν από τους δυο ευχαριστημένο.

Χωρίς οχτώ ποδοσφαιριστές (Marcel Halstenberg, Sebastian Schachten, Philipp Tschauner, Fin Bartels, Dennis Daube, Fabian Boll, Florian Mohr και Michael Gregoritsch) ταξίδεψε η St. Pauli στο προτελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι στο Cottbus. Σε αντίθεση με το προηγούμενο ματς ο Roland Vrabec παρέταξε την ομάδα : Στην θέση του Schachten ξεκίνησε ο Jan-Philipp Kalla (σαν αρχηγός) ενώ ο Sebastian Maier έπαιξε στο κέντρο στη θέση του Halstenberg. Ο Robin Himmelmann θα ήταν κάτω από τα δοκάρια αλλά στην προθέρμανση τραυματίστηκε στο δεξί χέρι και την θέση του πήρε ο Philipp Heerwagen κάνοντας ένα απροσδόκητο ντεμπούτο με την ομάδα.

Ήταν ξεκάθαρο και για τις δυο ομάδες πως μόνο με νίκη θα έκαναν το κάτι παραπάνω. Για την St. Pauli η προσπάθεια για άνοδο ακόμα και από την τρίτη θέση και για την Energie Cottbus η αποφυγή του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά με την κεφαλιά του Uwe Möhrle να περνάει μόλις έξω στο 2’. Ένα μακρινό σουτ στο 7’ με τον Heerwagen να μην έχει πρόβλημα στο μπλοκάρισμα ενώ το σουτ του πρώην παίκτη της St. Pauli Charles Takyi δεν απείλησε στο 9’. Η πρώτη ευκαιρία μας ήρθε στο 12’ με το σουτ του Rzatkowski να φεύγει ψηλά ενώ ο Heerwagen και πάλι επεμβαίνει σε σουτ του Michels στο 14’.

Η St. Pauli ισορρόπησε το παιχνίδι δημιουργώντας μερικές ευκαιρίες στο 21’ με σουτ του Rzatkowski , στο 23’ με τον Lennart Thy και στο 31’ με τον Maier χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 45’ η κεφαλιά του Markus Thorandt μετά από κόρνερ δεν είχε τύχη και έτσι το ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για την St. Pauli και μόλις στο 48’ η προσπάθεια του Rzatkowski πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 53’ μεγάλη διπλή ευκαιρία μετα την απόκρουση του Renno στο σουτ του Maier η μπάλα έφτασε στον Philipp Ziereis αλλά η μπάλα βρήκε τον Ivica Banovic πάνω στη γραμμή! Στο 58’ ο Buchtmann έδωσε στον Verhoek αλλά ο Renno απέκρουσε με το πόδι.

Στο 60’ μετά από ωραία μπαλιά του Buchtmann ο Thy βρέθηκε μόνος απέναντι στον Renno, τσίμπησε την μπάλα και έκανε το 0-1 παρά την προσπάθεια του Möhrle να την σώσει. Η Cottbus άρχισε να πιέζει και απείλησε στο 72’ και 75’. Στο 85’ ο διαιτητής θα δώσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Michel με τον Banovic να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους.

ΘΕΑΤΕΣ: 9.142

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Robert Kempter

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

FC ENERGIE COTTBUS (J. Böhme): Renno, Buljat Möhrle, Schulze, Fomitschow, Banovic, Takyi, Rivic (63′ Jendrisek ) , Michel, Stiepermann (46′ Perdedaj), Sanogo (69′ Fetsch)

ST. PAULI (R. Vrabec): Heerwagen, Ziereis, Gonther, Thorandt, Kalla, Buchtmann, Trybull , Maier (88′ Schindler), Rzatkowski, Verhoek (88′ Nöthe), Thy (80′ Nehrig )