Απαράδεκτη εμφάνιση, φυσιολογική ήττα (video)

Οι μέτριες εμφανίσεις της St. Pauli στο Millerntor συνεχίστηκαν και μετά την χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος, μόνο που αυτή κόντρα στην VfL Bochum, δεν ήταν απλά μέτρια. Ήταν το λίγοτερο απαράδεκτη, γεγονός που πρόσθεσε άλλη μία εντός έδρας ήττα στο ενεργητικό μας (την πέμπτη στο σύνολο φέτος), με 1-0 και μας αφήνει τέσσερις βαθμούς πίσω από την δεύτερη θέση.

Κυριολεκτικά, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές της αγαπημένης μας ομάδας, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν στο σύνολο ούτε τέσσερις πάσες μεταξύ τους. Με πολλά κενά στην άμυνα (τα οποία μάλλον γίνονται πλέον ευδιάκριτα από τους περισσότερους προπονητές της κατηγορίας), ασύνδετο κέντρο και ακίνδυνη επίθεση, η St. Pauli θα πρέπει να δεχτεί μάλλον αδιαμαρτύρητα την απώλεια του τριπόντου.

Όχι γιατί οι φιλοξενούμενοι έπιασαν κάποια αστρονομική εμφάνιση. Έκαναν απλά αυτό που έπρεπε. Έκλεισαν τους διαδρόμους, προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις (συνηθισμένη τακτική από αντιπάλους στην έδρα μας) και έτρεξαν ακατάπαυστα χιλιόμετρα προκειμένου να πρεσάρουν σε όλο το γήπεδο. Ήθελαν το ματς και το έδειξαν, από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, καθώς στο 6′ το φαλτσαριστό σουτ του Danny Latza λίγο έξω από την περιοχή και στον άξονα, πέρασε εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Tschauner ο οποίος (να το πούμε και αυτό) εκτεθειμένος πολλές φορές από την άμυνά του, δείχνει καρφωμένος στο έδαφος χωρίς να εμπνέει απόλυτη ασφάλεια.

Και η συνέχεια του παιχνιδιού το απέδειξε αυτό, καθώς έξι λεπτά μετά την πρώτη απειλή (12′) ήρθε και το γκολ που έμελλε να κρίνει και το παιχνίδι. Ο Tasaka εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο  ανενόχλητος Hólmar Eyjólfsson από το ύψος της μικρής περιοχής με κάτι σαν προβολή νίκησε τον Tschauner και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Μάλιστα από εκεί και έπειτα η VfL Bochum κράτησε μάλλον άνετα το αποτέλεσμα.

Εμείς από την άλλη, το μόνο που έχουμε να θυμόμαστε, πέρα από το γεγονός ότι χάσαμε άλλη μία, σπάνια ευκαιρία να μπούμε ξανά στο παιχνίδι διεκδίκησης της ανόδου (καθώς και πάλι είχαμε δώρα) και πλέον μας πλησιάζουν και οι υπόλοιποι, είναι μια εκτέλεση φάουλ του Halstenberg στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το οποίο πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Luthe και ένα ξερό σουτ του Rzatkowski στην τελευταία φάση του αγώνα, που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Πέραν τούτου επιθετικά η ομάδα δεν είχε το καθαρό μυαλό για να γυρίσει το παιχνίδι, δεν είχε καθόλου καλή κυκλοφορία της μπάλας, στο τέλος άρχισε και τις γιόμες – βούτηρο στο ψωμί των αμυντικών της Bochum και μοιραία επήλθε η ήττα. Σε κακή μέρα ιδιαίτερα, ο Nothe που δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός, αλλά και ο Rzatkowski που έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Βέβαια το να ψάχνεις για κακούς σε ένα τόσο μέτριο συνολικά παιχνίδι της ομάδας, δεν νομίζουμε ότι χρειάζεται ιδιαίτερα.

Εκείνο που χρειάζεται, είναι να υπάρξει ηρεμία και νέο ξεκίνημα αντεπίθεσης, αυτή τη φορά εκτός έδρας (που μας πάει περισσότερο) κόντρα στην Dynamo Dresden που βρίσκεται στην γνώριμη γι’ αυτήν τρίτη θέση της βαθμολογίας, κοιτώντας κανείς την βαθμολογία ανάποδα. Εμείς θα είμαστε πάντα εκεί που πρέπει, για να στηρίζουμε την ομάδα στα δύσκολα.