Τζάμπα βαθμοί στο καλάθι των αχρήστων…

Ειλικρινά αν αγαπούσαμε την St. Pauli μόνο και μόνο για να την βλέπουμε κερδίζει, θα έπρεπε να έχουμε πέσει καμιά δεκαριά φορές από το μπαλκόνι. Υπάρχουν όμως μερικά στάνταρτ στη φετινή ομάδα, τα οποία πλέον τα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και σχεδόν ξέρουμε τι μας περιμένει.

Ωστόσο αυτό που συμβαίνει, με αυτή την ομάδα, είναι ένα έργο παράξενο, που σχεδόν πάντα έχει un-happy end, που σου αφήνει μια παράξενη πίκρα στο τέλος. Όχι γιατί χθες εν’ προκειμένω η ομάδα ξεκίνησε καλά και τελικά έμεινε στο 2-2 με την Arminia Bielefeld. Μπά όχι. Είναι για το γαμώτο, του ότι προηγήσε μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ότι οι υπόλοιποι σου κάνουν το δωράκι, ότι έχεις ΚΕΡΚΙΔΑΡΑ στο πλευρό σου και εσυ πας και…αυτοκτονείς.

Έτσι εξελίχθηκε και το χθεσινό ματσάκι. Ο αντίπαλος μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι στο 8′ (έπειτα από ανατροπή του Schoenfeld από τον Thorandt), αλλά ο Hübener ως γνήσιος κεντρικός αμυντικός, το άγχος του οποίου ήταν ευδιάκριτο ακόμη και από τα έντεκα βήματα, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ε, από εκείνο το σημείο και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Η St. Pauli.

Οι παίκτες του Roland Vrabec ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και στο 30′ πήραν κεφάλι στο σκορ με το πολύ όμορφο τέρμα του Lennart Thy, ο οποίος τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα έπειτα από μπαλιά του νεοαποκτηθέντα, Tom Trybull και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. 1-0 το οποίο κρατήθηκε άνετα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και διευρύνθηκε στο δεύτερο.

Συγκεκριμένα στο 61′ και αφού πρώτα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Klos (53′), o Nothe δέχτηκε με τον σωστό τρόπο την ασίστ του Bartels και με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2. Αυτό ήταν! Η ομάδα έδειχνε την ωριμότητα που απαιτείται για τέτοιου είδους αναμετρήσεις και παρά τα αμυντικά κενά, φάνηκε να κρατά σχετικά άνετα το θετικό αποτέλεσμα και εμείς τα πίναμε, τα πίναμε και χαιρόμασταν. Αμ δε!

Στο 69′ ένας παίκτης με το όνομα Kacper και επίθετο που έχει πενήντα σύμφωνα και ένα φωνήεν, μπήκε στο τέσσερα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι και βρήκε τον τρόπο να βάλει ξανά την Arminia Bielefeld στο παιχνίδι. Ο Przybylko (Πρζιμπίλκο άντε βγάλε άκρη) λοιπόν, νίκησε στον αέρα -ποιον άλλον;- τον Thorandt έπειτα από σέντρα του Appiah και μείωσε για τους γηπεδούχους. Ε, από το σημείο εκείνο και μετά, το ματς -όπως συμβαίνει πάντα- μετατράπηκε σε ροντέο.

Χωρίς συστήματα, χωρίς προσανατολισμό, με γιόμες από το κέντρο της άμυνας προς την αντίπαλη εστία φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′) με τον…περίεργο να χτυπά για δεύτερη φορά σε μια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Σέντρα από τον Appiah κεφαλιά του Przybylko και 2-2. Στον αέρα και πάλι ηττημένος -ποιος άλλος;- ο Thorandt. Μόνο που αυτή τη φορά  είχε και συνυπεύθυνο τον Tschauner που δεν βγήκε να καθαρίσει την φάση.