Αχ αυτή η υψοφοβία…(video)

Το πάλεψε, μόχθησε, έχασε ευκαιρίες, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Κι ίσως πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πια, ότι κανένα παιχνίδι που περνάει δεν θα είναι ίδιο με το επόμενο. Όχι στην Bundesliga 2, όχι με την St. Pauli. Η ομάδα μας έχοντας πάρει φόρα από τη μεγάλη νίκη της περασμένης αγωνιστικής, θα έλεγε κανείς ότι ένα δεύτερο τρίποντο με την Sandhausen θα την έβαζε και πάλι σε τροχιά ανόδου. Η…υψοφοβία όμως, χτύπησε και πάλι με αποτέλεσμα το 0-0 να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ωστόσο, δεν πρέπει να είμαστε άδικοι. Αν μια ομάδα δικαιούνταν χθες τους τρεις βαθμούς, αυτή είναι η ομάδα του Frontzeck η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σ’ ολόκληρο το 90λεπτο και το μόνο που τις έλειψε ήταν το γκολ. Με μία μόνο αλλαγή στη σύνθεση…αυτή του Killer – Schidler στην κορυφή αντί του τραυματία Nehrig, o προπονητής της ομάδας μας, πίστεψε στην κεκτημένη ταχύτητα από την Furth, αλλά δεν κύλησαν όλα όπως τα υπολόγισε. Όχι τουλάχιστον σ’ ότι αφορά την τελική προσπάθεια.

Διότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό της, ο οποίος για να την σταματήσει δέχθηκε τρεις κίτρινες κάρτες σε διάστημα λίγων λεπτών, είχε κλασσικές ευκαιρίες όπως η προβολή του Maier στο 2’, το σουτ του Rzatkowski στο 37’, καθώς επίσης και τα διαδοχικά πλασέ των Schidler και Halstenberg στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, τα οποία εξουδετέρωσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας της SVS, Riemman, όμως το γκολ δεν μπήκε.

Ούτε και στο δεύτερο μισό, η εικόνα άλλαξε θεαματικά, καθώς η St. Pauli ήταν αυτή που έψαξε το γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας υπομονετικά μήπως «χτυπήσει» στην κόντρα, κάτι το οποίο συνέβη ελάχιστες φορές, αλλά μία εξ’ αυτών ιδιαίτερα επικίνδυνη και μάλιστα στην εκπνοή. Στο πλαίσιο αυτό κι αφού ο Maier στο 53’ προσπάθησε να «σκοτώσει» με το πλασέ του τον Riemman χωρίς επιτυχία στο τετ-α-τετ που τον έβγαλε ο Nothe κι αφού μία ακόμη βολίδα του Halstenberg από τα 28 μέτρα πέρασε εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι στο 78’, η Sandhausen βρέθηκε μια ανάσα από να μας «ξεράνει» εντελώς, όταν 90’ οι παίκτες της εκτέλεσαν ένα γρήγορο φάουλ (και ενώ οι παίκτες της Pauli διαμαρτύρονταν ακόμη), ο Κnoll βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ευτυχώς το πλασέ του ανάγκασε τον Tschauner σε μια καθοριστική απόκρουση. Θα ήταν κρίμα κι άδικο…

Στο μεταξύ στο 85’ ο Frontzeck έριξε στο παιχνίδι και τον νεαρό Gregoritsch μήπως αναδείξει έναν καινούργιο ήρωα από τον πάγκο, αλλά…δεν είναι κάθε μέρα πασχαλιά. Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η St. Pauli να μείνει για δεύτερη φορά στο 0-0 μετά το παιχνίδι με την Karlsruhe. Ωστόσο, παρέμεινε κοντά στην πρώτη τριάδα και αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό…

ΘΕΑΤΕΣ: 27.901

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Benjamin Cortus

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Schindler, Thorandt, Gonther, Halstenberg, Buchtmann, Kalla,  Maier (77’ Thy), Bartels (71’ Verhoek), Rzatkowski, Nöthe (85’ Gregoritsch)

SV SANDHAUSEN (Al. Schwartz): Riemann, Schauerte, Olajengbesi, Hübner, Achenbach, Linsmayer, Kulovits (31’ Stiefler), Adler (90’ Schulz), Ulm (80’ Knoll,) Tüting, Jovanovic