Και τώρα…ξανατρέχουμε

H St. Pauli είχε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία στη σημερινή αναμέτρηση με την Paderborn να παραμείνει κοντά στην πρώτη τριάδα και να εδραιώσει την άποψη ότι βλέπει φέτος κάτι παραπάνω από μια μέτρια πορεία στο πρωτάθλημα. Αμ δε! Όπως συμβαίνει συχνά, έτσι και στο παιχνίδι του Millerntor, η ομάδα μας ότι με κόπο έχτισε, έδωσε μια και το…γκρέμισε.

Οδυνηρή ήττα με 1-2 και φτου και από την αρχή. Τα αμυντικά προβλήματα έκαναν ξανά-μανά την εμφάνισή τους και το πρώτο γκολ του Nothe δεν έφτασε για να αντιστραφεί η κατάσταση. Επιπλέον μετά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, γίνεται και κάτι ακόμη ευδιάκριτο. Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση. Αυτά που δεν επιτρέπουν στο σύνολο του Frontzeck να πανηγυρίσει μια άνετη νίκη, είτε εντός, είτε εκτός έδρας.

Και είναι ακόμη περισσότερο κρίμα, διότι το Millerntor σήμερα ήταν πραγματικό καμίνι. Με sold out στα εισιτήρια και απέναντι σε μια ομάδα που ακόμη και μετά τη νίκη της βρίσκεται στην 13η θέση, θα περίμενε κανείς ότι εύκολα ή δύσκολα η Pauli θα έφτανε στη νίκη. Μετά από ένα μέτριο ημίχρονο όμως, οι αντίπαλοι μας αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν.

Έτσι, μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49′), ο Vrancic βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Saglik και αυτός με ένα χαμηλό σουτ στην γωνία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Tschauner. 0-1 και τρεχάτε ποδαράκια μου να γυρίσουμε το παιχνίδι.

Στο 51′  ο Rzatkowski δεν κατάφερε να απαντήσει άμεσα, αλλά στο 66′ ήταν αυτός που έδωσε σχεδόν έτοιμο γκολ στο Nothe ο οποίος δεν αστόχησε με ωραίο πλασέ και άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της ομάδας μας. Ένα τέτοιο γκολ, σε ένα τέτοιο χρονικά σημείο θα έλεγε κανείς ότι θα μπορούσε να αποτελέσει βούτηρο στο ψωμί της Pauli για ολική ανατροπή. Αντί όμως για αυτό, ήρθε η ολική…ψυχρολουσία και μάλιστα στο 78′.

Τούτη τη φορά ήταν ο Rick ten Voorde που βρήκε τον Wurtz και αυτός από το ύψος του πέναλτι δεν αστόχησε, υπογράφοντας ουσιαστικά τη νίκη των φιλοξενούμενων και την δεύτερη ήττα της St. Pauli στην έδρα της. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ο Frontzeck έδωσε το σύνθημα για την τελική αντεπίθεση, όμως την κλασσικότερη ευκαιρία την έχασε και πάλι ο αντίπαλος με ένα πλασέ του ten Voorde από καλή θέση στο 82′, το οποίο όμως δεν βρήκε τον στόχο.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν κερδίσαμε και κόρνερ για να ανέβει ο Tschauner με το μαγικό του κεφάλι, μήπως και πάρουμε έστω τον πόντο…

ΘΕΑΤΕΣ: 28.022

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Martin Petersen (Stuttgart)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner,  Nehrig, Thorandt, Gonther, Halstenberg,  Kringe (83′ Gregoritsch), Kalla,  Bartels (56′ Nöthe), Rzatkowski, Schindler (56′ Maier), Verhoek

SC PADERBORN (An. Breitenreiter): Kruse,  Wemmer, Strohdiek, Hünemeier, Brückner. Demme (34′ Vrancic), Krösche, Meha, Wurtz (85′ Hartherz), Kachunga,  Saglik (75′ ten Voorde)