Πρώτο «διπλό» και…πλησίασε την κορυφή

Μόλις δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή βρίσκεται πλέον η St. Pauli μετά την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της ουραγού Ingolstadt που κι αυτή αυτή πάντως δεν μπορούσε να μην εμπεριέχει το στοιχείο του άγχους. Έστω κι έτσι όμως αυτή τη φορά δεν…αυτοκτονήσαμε, οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο σακούλι μας και πλέον έχουμε το δικαίωμα να ονειρευόμαστε.

Απέναντι σε μια ομάδα που αποδεδειγμένα θα παλέψει για την σωτηρία της, το σύνολο του Frontzeck είχε να αντιπαρατάξει μια μαχητική ομάδα που δεν παράτησε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με το πεταλάκι να σφύζει από παλμό, πάθος και συνθήματα, οι παίκτες δεν μπορούσαν να μην ακολουθήσουν τον ρυθμό και παρά τις ευκαιρίες χρειάστηκε να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημίχρονου για να πανηγυρίσουμε το 0-1.

Δράστης; Ο Fin Bartels που έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα Ozcan ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο σουτ που επιχείρησε ο ποδοσφαιριστής της St. Pauli και…προβάδισμα σε ένα πολύ κρίσιμο και σημαντικό σημείο του αγώνα, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Verhoek απώλεσε ένα τετ-α-τετ κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και τον αντίπαλο μέσα στο παιχνίδι.

Τα πράγματα δε, έγιναν ακόμη πιο δύσκολα με έναν τρόπο που κάπως πρέπει επιτέλους να διορθωθεί. Δεν ξέρουμε πως. Με προπονήσεις στα στημένα, με αμυντική λειτουργία που δεν θα βγάζει τον αντίπαλο σε θέση βολής, με μπάτσες από τον Frontzeck; Δεν ξέρουμε, αλλά αυτή η ανόητη αγωνιστική συμπεριφορά στα κόρνερ κάπως πρέπει να λυθεί, όπως κάποια στιγμή πρέπει να λυθεί και το πρόβλημα του άγχους, γιατί στο τέλος θα καταρρεύσουμε.

Και γιατί τα λέμε όλα αυτά; Γιατί η ισοφάριση της Ingolstadt ήρθε ακριβώς με αυτόν τον τρόπο και ειδικότερα δέκα λεπτά (80’) πριν από το τέλος. Κόρνερ, κεφαλιά από τον Matip, η μπάλα στα δίχτυα και οι οπαδοί της Pauli ξεροί. Ευτυχώς ωστόσο όχι για πολύ. Διότι αυτό το γκολ αφενός απέναντι σε μια ομάδα που δεν ήταν καλύτερη, αφετέρου γιατί μέχρι το τέλος οι παίκτες μας σοβαρεύτηκαν.

Και απάντησαν μόλις πέντε λεπτά αργότερα (85’), όταν ο Maier ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Και αυτό το χτύπημα όμως δεν μπορούσε παρά να περιέχει το στοιχείο του…άγχους. Ο Kringe ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ozcan τον σταμάτησε, ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και ευτυχώς αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα. 1-2 και φύγαμε για…κορυφή. Από εκεί και μετά, η ομάδα μας κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ, αν και θα μπορούσε να το διευρύνει, καθώς δύο λεπτά μετά το νικητήριο γκολ, ο Maier είχε οριζόντιο δοκάρι το οποίο θα μπορούσε να γράψει ένα πρόωρο επίλογο στο ματς.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης ασφαλώς, ο τραυματισμός του Boll στο γονατο, μόλις στο 5’, η σοβαρότητα του οποίου θα φανεί σήμερα και ελπίζουμε να μην είναι σοβαρός.

ΘΕΑΤΕΣ: 7.688

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Robert Kempter (Sauldorf)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

FC INGOLSTADT (Μ. Kurz): Özcan, da Costa, Gunesch, Matip, Danilo, Roger (69’ Groß), Cohen (38’ Morales), Buchner (46’ Lappe), Caiuby, Eigler, Hoffmann

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschaune, Nehrig, Kalla, Gonther, Halstenberg, Boll (5’ Thy), Buchtmann, Schindler (74’ Rzatkowski), Kringe, Bartels (82’ Maier), Verhoek