Μεγάλο ματς, μεγάλη νίκη…

Τελικά όλα τα παιχνίδια ανάμεσα στην St. Pauli και Dynamo Dresden έχουν την τάση να εξελίσσονται σε ακατάλληλα για καρδιακούς. Πέρσι στον πρώτο γύρο ήμασταν εμείς που γυρίσαμε το 0-2 σε 3-2 στο Millerntor, ενώ στον δεύτερο γύρο η Dynamo ήταν αυτή που έκανε κάτι ανάλογο.

Σήμερα και πάλι στην έδρα μας, το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την ομάδα μας να έχει πάμπολλες ευκαιρίες, να βρίσκεται πίσω στο σκορ (0-1) να ισοφαρίζει, να αστοχεί ο αντίπαλος σε πέναλτι και τελικά δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή να τον στέλνουμε και στο καναβάτσο με ολική ανατροπή (2-1).

Μεγάλο ματς αναμφισβήτητα, αλλά και μεγάλη νίκη, την οποία βάση της απόδοσης που είχε η ομάδα του Michael Frontzeck ήταν πέρα για πέρα δίκαιη παρά το χιτσκοκικό φινάλε. Έχουμε και λέμε. Καθαρό πέναλτι που δεν μας δόθηκε στο 4′ σε χέρι του Schuppan και ενώ η μπάλα ήταν διεκδικήμη με τον Thy. Ένα δοκάρι σε απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ του Halstenberg στο 47′ και δεκάδες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και κατέληξαν με σουτ προς την εστία.

Οι πιο σημαντικές από αυτές δημιουργήθηκαν από τους Rzatkowski (28′, 30′), Verhoek (10′, 15′) και Thy (43′) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το 0-0 παρέμεινε, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μόνο με ένα σουτ του Menz σχεδόν από το σπίτι του…το οποίο και σταμάτησε πάνω στον Tschauner.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ψηλά, ενώ η Dresden ήταν φανερό ότι προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Έτσι μετά το δοκάρι του Halstenberg στο 47′, οι αντίπαλοι απείλησαν στο 55′ με ένα σουτ του Dedic από καλή θέση καθώς επίσης και ένα λεπτό αργότερα (56′), με κεφαλιά του Aoudia. Στη συνέχεια κι αφού πρώτα η St. Pauli έδειξε σημάδια…αφλογιστίας προηγούμενων παιχνιδιών με πολλές χαμένες ευκαιρίες (Verhoek 57′, 64′, Rzatkowski 68′), ήρθε και η ψυχρολουσία του 0-1.

Κόρνερ από τους φιλοξενούμενους κεφαλιά του Aoudia στο 71′ και η μπάλα στα δίχτυα του Tschauner, ο οποίος στη συγκεκριμένη φάση ενδεχομένως και να φέρει ευθύνη, όμως μετά από τόσα γκολ που έχουμε δεχτεί από κόρνερ, η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά και μόνο στην αμυντική γραμμή. Όπως και να έχει το φάντασμα της Arminia εμφανίστηκε και πάλι πάνω από το Millerntor.

Η ομάδα μας όμως δεν πτοήθηκε. Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασε μόλις δύο λεπτά αργότερα (73′). Ο Buchtmann εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, βρήκε τον Kringe σε θέση βολής και το 1-1 ήταν γεγονός, από ένα παίκτη που μπήκε στο παιχνίδι μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα (56′). Αργότερα ωστόσο θα αποδεικνύονταν, ότι δεν ήταν η μοναδική «χρυσή αλλαγή» στο παιχνίδι.

Πριν φτάσουμε όμως στο 2-1 έπρεπε και πάλι να καρδιοχτυπήσουμε όταν ο Nehrig με μια ανόητη και χωρίς λόγο προβολή ανέτρεψε τον Ouali μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Fiel στο 79′ , όμως ο Tschauner με μια εξαιρετική επέμβαση σε ένα δύσκολο πέναλτι κράτησε όρθια την ομάδα μας.

Για να έρθει στο 88′ το κερασάκι στην τούρτα ενός εκπληκτικού παιχνιδιού. Η St. Pauli κέρδισε ένα φάουλ σε εξαιρετική θέση και ήταν ο Frontzeck αυτός που ξαναέκανε κίνηση ματ απέναντι στον αντίπαλό του, αλλάζοντας τον Maier με τον Bartels, γνωρίζοντας ότι ο πρώτος είναι εξαιρετικός εκτελεστής των στημένων φάσεων. Αυτό ήταν. Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ο Maier εκτέλεσε το φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, τους οπαδούς μας στα ουράνια και έγραψε έναν πρόωρο, αλλά ευτυχισμένο επίλογο σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

ΘΕΑΤΕΣ: 28.587

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Manuel Gräfe (Berlin)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Nehrig, Thorandt, Gonther, Halstenberg,  Buchtmann, Boll (56′  Kringe), Rzatkowski (81′  Nöthe), Bartels (88′ Maier), Thy, Verhoek

DYNAMO DRESDEN (St. Menze): Kirsten, Menz, Bregerie, Mravac, Schuppan, Losilla, Fiel (90′ S. Benyamina), Koch, Kempe (68′ Ouali) – Dedic (77′ Pote), Aoudia