Ξανά…άσφαιρη και ήττα με 1-0 (video)

Μπροστά σε 28.585 θεατές, η St. Pauli έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από το γκολ και μοιραία ηττήθηκε με 1-0 από την Arminia Bielefeld στο Millerntor. Η ομάδα μας για μία ακόμη φορά δημιούργησε φάσεις και απείλησε τον αντίπαλο, όμως όχι μόνο δεν σκόραρε, αλλά στο 67′ το εύστοχο χτύπημα πέναλτι  του Thomas Hübener της αφαίρεσε ακόμη και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτή τη φορά ο Michael Frontzeck παρέταξε ένα 4-2-3-1 ως σύστημα ανάπτυξης με τον Verhoek μοναδικό προωθημένο και η ομάδα μας είχε τις δύο πρώτες ευκαιρίες στο παιχνίδι. Την πρώτη στο 3′ όταν Florian Kringe δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο και την δεύτερη στο 10′ με το σουτ του Fabian Boll να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Stefan Ortega.

Μέχρι εκείνο το σημείο η St. Pauli ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι κι ίσως τα πράγματα να είχαν εξελιχθεί διαφορετικά, αν ο διαιτητής της αναμέτρησης Robert Hartmann σφύριζε πέναλτι στην ανατροπή του Marc Rzatkowski από τον συνονομάτό του…Lorenz μέσα στην μεγάλη περιοχή. Σαν να μην έφτανε αυτό η Arminia άρχισε να βγαίνει σιγά – σιγά από τα καρέ της και τελικά απείλησε με σουτ του Tim Jerat, το οποίο βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο δεύτερο μισό ήταν και πάλι η St. Pauli που ξεκίνησε με ευκαιρία, καθώς στο 48′ το εντυπωσιακό σουτ του  Thorandt δεν είχε ευτυχή κατάληξη, ενώ η κεφαλιά του Gonther στο 53′ απομακρύνθηκε με γροθιές από τον Ortega, ο οποίος αντέδρασε σωστά και ένα λεπτό αργότερα (54′) σε δυνατό σουτ του Halstenberg.

Στο 65′ ο Thy με σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε και πάλι τον στόχο και δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα μας αφού απώλεσε όλες αυτές τις ευκαιρίες, τιμωρήθηκε από τον άγραφο νόμο του ποδοσφαιρου. Ο Halstenberg ανέτρεψε τον Klos μέσα στην περιοχή και αυτή τη φορά ο διαιτητής δεν είχε κανέναν ενδοιασμό. Πέναλτι, εύστοχη εκτέλεση από τον αρχηγό της Arminia Thomas, Hübener και 0-1.

Από εκεί και μέχρι το τέλος η St. Pauli ήταν και πάλι η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, καθώς ο Frontzeck έριξε στο παιχνίδι ότι είχε σε επιθετικό, αλλά η δυστοκία και η ατυχία δεν της επέτρεψε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 83′ η κεφαλιά του Nothe σταμάτησε και πάλι στον Ortega, ενώ ένα λεπτό αργότερα (84′) το αριστοτεχνικό σουτ του Fin Bartels σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ της Arminia. Τέλος στις καθυστερήσεις ο Nothe και πάλι δεν μπόρεσε να βρει εστία καθώς το σουτ που επιχείρησε από κοντά και με τον Ortega να μην μπορεί να αντιδράσει, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Κρίμα…

ΘΕΑΤΕΣ: 28.585

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Robert Hartmann (Wangen)

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Nehrig, Thorandt, Gonther, Halstenberg, Boll, Kringe (66′ Bartels), Buchtmann, Rzatkowski, Thy (77′ Gregoritsch), Verhoek (77′ Nöthe)

ARMINIA BIELEFELD (St. Krämer): Ortega, Appiah, Hübener, Hornig, Lorenz, Schütz, Riese, Schönfeld (89′ Burmeister), Jerat (46′ Müller), Hille (72′ Rahn), Klos
Football: Germany, 2. Bundesliga