Λίγα πράγματα και φυσιολογικό…0-0 (video)

Με το θερμόμετρο να δείχνει τους 37 βαθμούς Κελσίου και τις μάνικες να λούζουν ασταμάτητα τους θεατές με δροσερό νερό, η St. Pauli το πάλεψε αρκετά, όμως τελικά έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Karlsruhe SC με αποτέλεσμα να φτάσει τους τέσσερις βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν από μέτριο εώς κακό λόγω των έντονων καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν την ώρα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ελάχιστες φάσεις μπροστά στους δύο τερματοφύλακες.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι τουλάχιστον στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν πιο δραστήριοι με την ομάδα μας να δημιουργεί μια φάση στο 21′ με τον Christopher Nöthe να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Από την άλλη πλευρά η Karlsruhe SC είχε μια καλή στιγμή στο 33′ με τον Dennis Mast, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ένα ανάποδο ψαλίδι του Hennings πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Tschauner. Τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι για το πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 45′ με τον Selcuk Alibaz να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, χωρίς όμως και πάλι να ενοχλήσει ιδιαίτερα τον γκολκίπερ της St. Pauli.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα και τουλάχιστον μέχρι το 60′ οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση τους προς την εστία της ομάδας μας και στο 57′ ο Gaetan Krebs που πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι επιχείρησε ένα δυνατό σουτ με στόχο την γωνία του Tschauner, αλλά ο γκολκίπερ της St. Pauli, οριζοντιοποιήθηκε και απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Αυτή όμως, ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση για την Karlsruhe SC, διότι αμέσως μετά τα ηνία ανέλαβε η ομάδα του Michael Frontzeck η οποία αρχικά απείλησε με ένα φάουλ από τα 30 μέτρα του Sebastian Maier το οποίο πέρασε εκατοστά δίπλα από την εστία του Orlishausen.

Στη συνέχεια, η κατοχή της ομάδας μας ήταν φλύαρη καθώς ναι μεν έφτανε με ευκολία έξω από την περιοχή της γηπεδούχου, χάρη στην καλή κυκλοφορία από τον άξονα και μπροστά, όμως είτε στην τελική πάσα, είτε στην τελική προσπάθεια, δεν είχε το καθαρό μυαλό για να βρει τον στόχο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0 σχεδόν φυσιολογικά αφού και από την άλλη πλευρά δυνάμεις δεν υπήρχαν.

ΘΕΑΤΕΣ: 17.667

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Winkmann (Kerken)

KARLSRUHE SC (M. Kauczinski): Orlishausen, Klingmann, Gordon, Mauersberger, Vitzthum, Alibaz, Peitz, Yabo (79′ Varnhagen), Mast (46′ Krebs), Hennings (71′  Micanski), Van der Biezen

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Nehrig, Thorandt, Gonther, Halstenberg, Boll, Buchtmann,  Rzatkowski (69′ Maier), Bartels, Thy (90′ Kringe), Nöthe (79′ Verhoek)

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες οι οπαδοί μας ήταν εκεί και τραγούδησαν για την ομάδα δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα…