Νοκ – άουτ με μια κίνηση Thy(son) (video)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις η St. Pauli καθώς επιβλήθηκε στο Millerntor της TSV 1860 Munchen με 1-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Γκολ που σημείωσε ο Lennart Thy (που ήταν και ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα μας στον πρώτο αγώνα της χρονιάς) μόλις δέκα λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

Ο Michael Frontzeck παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 και παρά το γεγονός ότι έλειπαν ποδοσφαιριστές όπως οι Dennis Daube, Kevin Schindler, Florian Mohr και Sebastian Schachten, κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα, χωρίς να αφήσει τα «λιοντάρια» να πάρουν ανάσα.

Στο 5′ ο Rzatkowski εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά η κεφαλιά Gonther πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Gabor Kiraly, ενώ έξι λεπτά αργότερα (11′), μια νέα κεφαλιά από τον Nöthe επίσης δεν βρήκε τον στόχο. Σε κάθε περίπτωση το πρώτο τέταρτο του αγώνα άνηκε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα μας, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με σουτ των Stoppelkamp (9′) και Adlung (19′), όμως η εστία όμως του Tschauner παρέμεινε ασφαλής.

Στο επόμενο διάστημα το παιχνίδι έγινε δυνατό -και σε πολλές περιπτώσεις αντιαθλητικό – με αποτέλεσμα ο διαιτητής Thorsten Kinhhöfer να δείξει τέσσερις κίτρινες κάρτες μέχρι το 24′ και ο ρυθμός του αγώνα να πέσει αισθητά. Στο διάστημα μάλιστα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η St. Pauli είχε δύο καλές στιγμές με τους Markus Thorandt (34′) και Fin Bartels (35′), ενώ τα «λιοντάρια» απάντησαν με την κλασσικότερη ευκαιρία τους στο 36′ όταν ο Christopher Schindler επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ, αλλά ο Rzatkowski απομάκρυνε πάνω από την γραμμή την ώρα που ο Tschauner έδειχνε εξουδετερωμένος.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο η TSV 1860 Munchen ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και απείλησε (αν και όχι ορθόδοξα) την ομάδα μας, μέχρι το 65′ οπότε και ο Michael Frontzeck, άλλαξε την ροή του αγώνα ρίχνοντας στο παιχνίδι τον John Verhoek αντί του Nöthe που φάνηκε τρακαρισμένος στο ντεμπούτο του σε επίσημο παιχνίδι. Μετά την αλλαγή αυτή η St. Pauli πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανέβηκε ψηλά για να πιέσει και τελικά δέκα λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και τελικά να πάρει τη νίκη.

Συγκεκριμένα, στο 80′ ο Lennart Thy έκανε μια πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια και με ένα διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Kiraly που αιφνιδιάστηκε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα  και έδωσε  προβάδισμα στην St. Pauli που έκτοτε δεν το έχασε ποτέ. Ίσα – ίσα που η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο πρώτο και το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως οι Boll και Buchtmann δεν βρήκαν τον στόχο.

Έστω κι έτσι, η St. ομάδα μας  ξεκίνησε όπως έπρεπε το φετινό πρωτάθλημα, απέναντι σε μια ομάδα που έχει ξεκάθαρο στόχο την άνοδο και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες να πανηγυρίζουν για αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τους φιλάθλους που γέμισαν το Millerntor.

Θεατές: 27.818

Διαιτητής: Thorsten Kinhöfer (Herne)

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Nehrig (54′ Kalla), Thorandt, Gonther, Halstenberg, Boll (75′ Buchtmann), Kringe,  Bartels, Rzatkowski, Thy, Nöthe (65′  Verhoek)

TSV 1860 MUNCHEN: Kiraly, Volz (85′ Tomasov), Vallori, Bülow, Schindler, Stahl (81′ Wood), Stark, Stoppelkamp, Adlung (75′  Lauth), Hain, Friend

Οι πύλες της κολάσεως ηχούν και πάλι στο Millerntor…