Νίκη και ψυχολογία εν’ όψει της πρεμιέρας (video)

Στο τελευταίο φιλικό τεστ πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα, η St. Pauli επικράτησε στο Millerntor της Beşiktaş J.K. με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο αρχηγός της ομάδας μας, Fabian Boll στο 41′.

Με τον τρόπο αυτό, το σύνολο του Michael Frontzeck ολοκλήρωσε την προετοιμασία του, συμπληρώνοντας εφτά νίκες και μόλις μία ισοπαλία στα φιλικά παιχνίδια. Όσο για χθες; Με τις καλύτερες καιρικές συνθήκες και την εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί και των δύο ομάδων που βρέθηκαν στις κερκίδες, η St. Pauli, έδειξε πολύ καλά στοιχεία (τα οποία ελπίζουμε να διατηρηθούν και στο πρωτάθλημα) και επικράτησε δίκαια της αντιπάλου της.

Ο Frontzeck παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-4-2 (φαίνεται να το προτιμά) και είδε καλά αποτελέσματα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, κατά την διάρκεια του οποίου η Pauli πίεσε, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και ευκαιρίες για να ανοίξει αυτή πρώτη το σκορ.

Η πρώτη μάλιστα καταγράφικε μόλις στο 5′ όταν ο  Christopher Buchtmann εκτέλεσε το κόρνερ, ο Sören Gonther έπιασε μόνος και αφύλακτος την κεφαλιά αλλά ο Escude έδιωξε πάνω από την γραμμή. Δέκα λεπτά αργότερα η Beşiktaş J.K. επιχείρησε να επισκεφθεί τα καρέ του Tschauner, ο Almeida έστειλε μεν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ.

Τελικά το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 41′ για την ομάδα μας. Ο Rzatkowski ξεκίνησε μια όμορφη ατομική ενέργεια, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Boll που ήταν μόνος και αυτός με ψύχραιμο πλασέ στη γωνία του Gönen άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας και έβαλε «φωτιά» στην κερκίδα.

Στο 53′ ο διαιτητητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για τρία περίπου λεπτά καθώς οι οπαδοί της Beşiktaş J.K. έδωσαν το δικό τους σόου στην κερκίδα με το άναμα εκατοντάδων πυρσών κι όταν επέστρεψαν η St. Pauli είχε και πάλι τα ηνία για να πετύχει αυτή το δεύτερο γκολ.

Ωστόσο οι Bartels (62′),  Verhoek (66′), Kringe (70′), Gregoritsch (72′) και κυρίως ο Maier (80′) που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 86′ με τον Mustafa Pektemek. Η τελευταία όμως ευκαιρία άνηκε και πάλι στην ομάδα μας, αλλά ο Okan Kurt στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έστι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

ΘΕΑΤΕΣ: 18.017

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Patrick Ittrich (Hamburg)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner, Schachten (46′ Nehrig), Gonther, Thorandt (77′ Zieris), Halstenberg, Boll (46′ Kringe), Buchtmann (77′ Kurt),  Rzatkowski (46′ Maier), Bartels, Thy (61′ Verhoek), Nöthe (61′ Gregoritsch)

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

BESIKTAS J.K. (S. Bilic): Gönen, Holosko, Escude, Sivok, Gülüm, Kavlak, Toraman, Töre (37′ Dentinho), Fernandes, Sahan, Almeida

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

BESIKTAS J.K. (S. Bilic): Güvenc,  Kayhan, Dentinho, Pektemek, Nukan, Süzen, Cetinkaya, Akgün, Sismanoglu, Türk, Demirci