Άλλη ομάδα, ίδιο σκορ

Μία μόλις ημέρα μετά το επιτυχημένο τεστ κόντρα στην Burghausen, η St. Pauli επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-1) και κόντρα στην SV Grödig (ομάδα που προβιβάστηκε φέτος στην Bundesliga της Αυστρίας), διατηρώντας το αήττητο σερί της στα φιλικά προετοιμασίας.

Παρά τις οκτώ αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Michael Frontzeck σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης ημέρας, η ομάδα μας δεν έδειξε να επηρεάζεται και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ.

Τελικά τα κατάφερε στο 34′ με τον Buchtmann να βρίσκει τον στόχο μετά από όμορφη προσπάθεια, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Halstenberg επιχείρησε να απειλήσει με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ το οποίο να μην έχει ευτυχή κατάληξη.

Η μεγαλύτερη δε ευκαιρία για την St. Pauli χάθηκε στο 44′ όταν ο Bartels δίστασε να βάλει το πόδι έπειτα από εξαιρετική πάσα του Rzatkowski κι ενώ βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Frontzeck εκτός από τις αλλαγές προσώπων στις οποίες προχώρησε έκανε και εσωτερικές, αλλά ο Pliquett που πήρε την θέση του Tschauner, παρέμεινε θεατής για την μεγαλύτερη διάστημα του αγώνα.

Αντίθετα η ομάδα μας, αφού πρώτα απώλεσε δύο ευκαιρίες στο 77′ και στο 78′, διπλασίασε τελικά τα τέρματά της στο 82′ με ωραίο τελείωμα από τον Bartels. Από εκεί και μετά οι τυπικά γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 85′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Schubert, που χρειάστηκε ωστόσο και αρκετή δόση τύχης για να νικήσει τον Pliquett.

Η επόμενη φιλική αναμέτρηση για την ομάδας μας (και ίσως πιο αξιόπιστη για εξαγωγή συμπερασμάτων), είναι προγραμματισμένη λίγες μέρες πριν από την σέντρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και συγκεκριμένα, την ερχόμενη Παρασκευή στις 19.30 κόντρα στην τουρκική Beşiktaş.

ΘΕΑΤΕΣ: 1.500

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Tschauner,  Halstenberg, Kalla, Thorandt, Nehrig,  Boll, Kringe,  Rzatkowski, Buchtmann, Kurt,  Bartels

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ST. PAULI (M. Frontzeck): Pliquett,  Halstenberg, Gonther (86′ Nöthe), Thorandt (80′ Ziereis), Schachten, Nehrig, Buchtmann, Rzatkowski, Kurt (71′ Gregoritsch), Bartels, Thy