Επιστροφή στις νίκες για την St. Pauli

Μπροστά σε 1.300 περίπου θεατές η St. Pauli επανήλθε στις νίκες των φιλικών αναμετρήσεων, αυτή τη φορά απέναντι στην SV Wacker Burghausen, την οποία και κέρδισε με 2-1.

Ο Michael Frontzeck χρησιμοποίησε για μια ακόμη φορά το 4-4-2 με τους Christopher Nöthe και Michael Gregoritsch στην κορυφή της επίθεσης και μάλλον πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για μία ακόμη φορά, δεν είχε στην διάθεσή του, τους τραυματίες, Florian Mohr, Dennis Daube και Fin Bartels.

Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε μόλις στο 8′ όταν το σουτ του Lennart Thy δεν βρήκε τον στόχο, όπως και αυτό που επιχείρησε ο Kringe στο 14′, ενώ στο 26′ ο Sebastian Maier εκτέλεσε φάουλ το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο ακόμη ευκαιρίες χάθηκαν στο 38′ με τον Schachten και στο 40′ με τον Nöthe, για να έρθει τελικά το γκολ στο 43′ με τον Gonther, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας, η οποία μάλιστα, διπλασίασε τα τέρματά της, σχεδόν με την εκπνοή του ημιχρόνου (45′), όταν ο Kringe με ένα σουτ από τα δέκα περίπου μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο γκολ του Turhan (47′) έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, όμως στη συνέχεια οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο διάστημα αυτό και μέχρι το τέλος του αγώνα ωστόσο, η ομάδα μας είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, όμως ο Gregoritsch στο 66′ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και στο 73′ αντικαταστάθηκε από τον Boll.

Η επόμενη φιλική αναμέτρηση για την ομάδα μας, είναι προγραμματισμένη για αύριο στις 17.00 (ώρα Ελλάδας), με αντίπαλο την SV Grödig.

*Photogallery από την σημερινή αναμέτρηση, μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα μας στο facebook.

ΘΕΑΤΕΣ: 1.300

ST. PAULI (Michael Frontzeck): Himmelmann, Ziereis, Kalla (61′ Hastelnberg), Gonther, Schachten, Kringe (46′ Kurt), Buchtmann (61′ Nehrig), Maier, Thy (61′ Rzatkowski), Not the, Gregoritsch (73′ Boll).