Καρέ με ρέντα στην επίθεση…

6294661084_d8b6ed583dΚαι το τρίτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας είχε θετική κατάληξη για την St. Pauli, η οποία επικράτησε με 4-2 της SV Babelsberg 03. Η ομάδας έδειξε να λειτουργεί καλά στο 4-4-2 που χρησιμοποίησε ο Michael Frontzeck, ενώ ένα από τα πολύ θετικά στοιχεία του παιχνιδιού, ήταν το σκοράρισμα από όλους τους φορ που χρησιμοποιήθηκαν.

Με λίγα λόγια είχαμε γκολ και από τον Christopher Nöthe και από τον Michael Gregoritsch, αλλά και από τον John Verhoek που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα της ομάδας μας.

Παρά τις απουσίες κυρίως στη μεσαία γραμμή, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Florian Mohr (βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας μετά από μια εγχείρηση στην πλάτη), Dennis Daube (πρόβλημα στο γόνατο), και Sebastian Schachten, η St. Pauli πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ.

Συγκεκριμένα στο 7′ ένας όμορφος συνδυασμός από τους Maier και Rzatkowski, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο από τον Christopher Nothe που βρήκε τον στόχο με πλασέ από τα οχτώ περίπου μέτρα, ενώ δύο λεπτά αργότερα (9′) ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Η St. Pauli έχασε μία ακόμη ευκαιρία στο 20′ όταν το πλασέ του Maier από πλάγια θέση κι ενώ δεν είδε τον Thorandt που ήταν μόνος, πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της SV Babelsberg, Gladrow και τελικά ισοφαρίστηκε στο 30′ όταν μια βαθιά μπαλιά από την μεσαία γραμμή είχε κατάληξη τον Koc που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Tschauner και να κάνει το 1-1.

Αυτό όμως δεν ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, καθώς στο τελευταίο λεπτό πριν από την ανάπαυλα, ο Rzatkowski εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Gregoritsch που σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο Frontzeck προχώρησε σε εφτά αλλαγές, αλλά το παιχνίδι δεν έχασε τον ρυθμό του, αν και μεσολάβησε και πάλι η ισοφάριση από τους γηπεδούχους. Στο 66′ ο Koc βρήκε και πάλι τον τρόπο και τον δρόμο προς τα δίχτυα,  ισοφαρίζοντας εκ νέου την ομάδας μας, όμως μέχρι εκεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η St. Pauli έγινε και πάλι η κυρίαρχος του παιχνιδιού και με δύο πέναλτι που εκτέλεσαν εύστοχα οι Kringe (82′) και Verhoek (89′) πήρε τη νίκη με 4-2.

ΘΕΑΤΕΣ: 3.500 (κατά προσέγγιση)

SV BABELSBERG 03 (C. Efe): Gladrow (46′  Feber) – Rode (46′ V. Piiechowski), Schwarz (74; Soine), Becker (58′ Kühne), Blazynski (58′ Hegert), Schmidt, Zimmer (58′ Druschky), Cisse (46′ Zschische), Prochnow (58′ Skoda), Koc, Mihm (74′ Kim)

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ST. PAULI (Michael Frontzeck): Tschauner , Nehrig, Thorandt, Gonther, Halstenberg, Boll, Rzatkowski, Maier, Buchtmann, Gregoritsch, Nöthe

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ST. PAULI (Michael Frontzeck): Tschauner, Schindler, Ziereis, Kalla, Halstenberg, Kurt, Kringe, Maier, Thy,  Nöthe, Verhoek