Πρώτο δείγμα θετικό με φιλική τεσσάρα

Το πρώτο τεστ της νέας St. Pauli αποδείχτηκε κάτι παραπάνω από θετικό παρά το γεγονός ότι ο προπονητής, Michael Frontzeck χρησιμοποίησε πολλούς από τους νέους παίκτες και άλλαξε εντελώς την ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα μας επικράτησε με 4-0 επί της FC Kilia Kiel (οι άνθρωποι της οποίας κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο έβαλαν από τα μεγάφωνα το Hells Bells) με καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο έπαιξαν κυρίως οι μεταγραφές, γεγονός που σημαίνει ότι θα ήταν απίθανό να βρεθεί «χημεία» από το πρώτο κιόλας παιχνίδι.

Επί της ουσίας ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο ήταν ο τερματοφύλακας Benedikt Pliquett, ο οποίος μάλιστα δεν χρειάστηκε να επέμβει και πολλές φορές.

Σ’ ότι αφορά τα τέρματα, το σκορ υπέρ της ομάδας μας άνοιξε στο 54′ με ωραίο δυνατό σουτ από τα 17 μέτρα, ο Fabian Boll, ενώ δύο λεπτά αργότερα (56′) ο Okan Kurt ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για την St. Pauli. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το σύνολο το Michael Frontzeck είχε την κατοχή και δημιούργησε ευκαιρίες, όμως το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μόλις δύο λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα με ισάριθμα γκολ.

Αρχικά στο 88′ με ωραία προσπάθεια του Christopher Buchtmann και εν’ συνεχεία ένα λεπτό αργότερα (89′) με σουτ του Michael Gregoritsch που με το «καλημέρα» στην πρώτη του συμμετοχή άνοιξε λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα.

Αμέσως μετά το τέλος του φιλικού, η ομάδα μας αναχώρησε για το αθλητικό κέντρο του Husum όπου θα πραγματοποιηθεί το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας.

FC KILIA KIEL: Okrent (46′ Mahrt) Ruhberg, Christiansen (30′ Placke), Stols, Lucas, Lott, Fritzsche, Salah, Kaak (30′ Laasch), Grigjans (40′ Sahin), Ogodogbo

Προπονητής: Stefan Köpke

FC ST. PAULI (Α’ Ημίχρονο): Pliquett,  Nehrig, Ziereis, Kalla, Schachten, Kurt, Kringe, Thy, Maier, Rzatkowski, Nöthe

FC ST. PAULI (Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Pliquett, Schindler, Gonther, Thorandt, Halstenberg, Boll, Kurt, Bartels, Daube, Buchtmann, Gregoritsch

Προπονητής: Michael Frontzeck

Σκόρερ: 0:1 Boll (54′), 0:2 Kurt (56′), 0:3 Buchtmann (88′), 0:4 Gregoritsch (89′)