Άλλη μια…»αυτοκτονία»

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Και σήμερα αποδείχτηκε ότι St. Pauli δυσκολεύεται να κρατήσει ότι με κόπο «χτίζει» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Δεν το πλήρωσε με την Regensburg (2-1, 2-2 και τελικά 3-2), το ημί-πλήρωσε με την Paderborn (από 1-0, 1-2 και τελικά 2-2), το πλήρωσε με την Dynamo Dresden (από 0-2, 3-2), το καρά-πλήρωσε με την Hertha (από 2-1, 2-3). Και όλες αυτές οι ανατροπές κυρίως στα τελευταία λεπτά και αφού πρώτα η ομάδα δείχνει ικανή να φτάσει στη νίκη.

Σήμερα για παράδειγμα η St. Pauli προσπαθούσε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κόντρα στην Hertha BSC, να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, το οποίο διαμορφώθηκε στο 23′ με γκολ του Sami Allagui και το κατάφερε ολικά και επιτυχημένα στο 84′.

Αρχικά στο 66′ με το όμορφο γκολ του Lennart Thy,  που συνδυάστηκε άψογα με τον Fin Bartels, πριν πλασάρει τον Thomas Kraft και σε δεύτερη φάση στο 85′ με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Daniel Ginczek, το οποίο και κέρδισε ο Marius Ebbers από τον τερματοφύλακα της Hertha.

Κάπου εκεί όλοι πίστεψαν ότι η St. Pauli κατάφερε να βάλει τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο σακούλι της. Όλοι, εκτός από την αμυντική γραμμή. Είπαμε ότι σ’ αυτή την ομάδα ότι καλό χτίζεται επιθετικά, μπορεί να γκρεμιστεί ανά πάσα στιγμή από λάθη στην άμυνα. Αυτά σε συνδυασμό με την έλλειψη καθαρού μυαλού, δεν έφεραν ούτε καν την ισοπαλία, αλλά την ήττα.

Πως; Με το γκολ του Ronny δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο και στη συνέχεια με πλασέ του Sandro Wagner ακριβώς στην εκπνοή του παιχνιδιού.

Έστω κι έτσι πάντως, η St. Pauli, διατήρησε την διαφορά των πέντε βαθμών απόστασης που την χωρίζει από την θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής (Dynamo Dresden), αλλά πλησίασαν πλέον απειλητικά Bochum και Aue, γεγονός που σημαίνει ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Για να αισθανθούμε λοιπόν πιο άνετα, όλοι μας, χρειάζεται τουλάχιστον μία νίκη στα υπόλοιπα παιχνίδια τρία παιχνίδια που ακολουθούν μέχρι το τέλος. Και η επόμενη αντίπαλος, που είναι Duisburg, φαντάζει η πιο βατή αυτή τη στιγμή. Το συγκεκριμένο εκτός έδρας παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (5/5).

Θεατές: 29.063

Διαιτητής: Felix Brych (Munchen)

ST. PAULI (Frontzeck): Tschauner, Kalla, Avevor, Thorandt, Schachten, Funk (38′ Ebbers), Bruns (82′ Boll), Thy (72′ Gyau), Daube, Bartels, Ginczek

HERTHA BSC (Luhukay): Kraft, M. Ndjeng, Franz (86′ Hubnik), Brooks, Kobiashvili, Lustenberger, Morales, Allagui (67′ Sahar), Ronny, Ben – Hatira (79′ Wagner), Ramos

thumb_5781__auto_2aac06ee7b790bfbd46ac6c2a3a43a53