“Κλειδώνει” τον στόχο και αποφεύγει τις περιπέτειες

Το πιο σημαντικό βήμα που τις επιτρέπει να σταματήσει να κοιτά προς τα κάτω έκανε σήμερα η St. Pauli, καθώς επικράτησε στο Millerntor της Munchen 1860 με 3-1. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας μας στο φετινό πρωτάθλημα επί των “λιονταριών” αφού κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στον αγώνα του Allianz Arena.

Τις βάσεις μάλιστα για την κατάκτηση του “τριπόντου” έβαλε από το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα από το 34′ ο…εορτάζοντας Daniel Ginczek, ο οποίος νίκησε τον πολύ καλό σήμερα Kiraly, έδωσε το προβάδισμα στην St. Pauli και με τον τρόπο αυτό γιόρτασε τα γενέθλιά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η καλή εμφάνιση και κυρίως η πίεση της ομάδας στα αντίπαλα συνεχίστηκε, με αμείωτη ένταση αλλά στο 70′ κυριολεκτικά ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Αρχικά με το γκολ του Fin Bartels στο 70′ που μας έδωσε προβάδισμα δύο γκολ και μας έκανε να ανασάνουμε με ανακούφιση.

Όχι όμως για πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα (73′) ο Rob Friend με κεφαλιά μείωσε για την Munchen 1860 και ξύπνησε στο Millerntor τα φαντάσματα της…Δρέσδης, ευτυχώς όμως αυτά παρέμειναν ξύπνια μόνο για ένα λεπτό (75′), μέχρι δηλαδή την στιγμή που ο πολύ καλός Fin Bartels πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας μας, με το οποίο κλείδωσε και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Συμπερασματικά και δεδομένων των απουσιών που είχε η St. Pauli στη σημερινή αναμέτρηση, η εμφάνιση ήταν πάρα πολύ καλή. Κι αυτό διότι η ομάδα μας, είχε καλή κυκλοφορία, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απειλήθηκε μόνο από στημένες φάσεις (από μια τέτοια προήλθε και το γκολ των φιλοξενούμενων), οι οποίες φαίνεται πως αποτελούν φέτος το αδύναμο σημείο της και χρειάζεται δουλειά για να το βελτιώσει.

*Οι αγώνες για την ομάδα μας συνεχίζονται την Παρασκευή (19/4) στις 19.00 με αντίπαλο την Vfl Bochum που βρίσκεται μεν στην επικίνδυνη ζώνη, αλλά βρισκόμαστε πλέον, δέκα βαθμούς μακριά της.

Θεατές: 29.063

Διαιτητής: Christian Fischer

ST. PAULI (Frontzeck):Tschauner, Kalla, Avevor, Thorandt, Schachten, Funk, Kringe (82′ Gogia), Thy (90′ Andrijanic), Daube (71′ Boll), Bartels, Ginczek

MUNCHEN 1860 (Schmidt): Kiraly, Volz, Bulow, Vallori, Fathi, D. Stahl (41′ D. Halfar), Tomasov (Wood), Stoppelkamp, Bierofka (46′ Wojkowiak), Friend, Lauth

kiraly_bartels_wojtkowiak-1365864052_zoom42_crop_800x600_800x600+28+14