Πικρή ήττα, με το ίδιο νόμισμα

Σε ένα ματς…καρμπόν με αυτό του πρώτου γύρου, αλλά με διαφορετικό νικητή, η Dynamo Dresden επικράτησε με 3-2 της St. Pauli, η οποία μέχρι το 53′ κρατούσε την τύχη στα χέρια της, καθώς προηγήθηκε με 0-2.

Ένα 0-2 που έγινε σε λιγότερο από ένα εικοσάλεπτο 3-2 και επί της ουσίας έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να ελπίζουν σε σωτηρία και την ομάδα μας να μην ξεκαθαρίζει οριστικά το τοπίο αναφορικά με την υπόθεση σωτηρία.

Πόσο μάλλον όταν στο πρώτο ημίχρονο είσαι απόλυτος κυρίαρχος, παρά το γεγονός ότι ο Pavel Fort στο 19′ ισοφάρισε το δοκάρι τουJoseph-Claude Gyau που σημειώθηκε πέντε λεπτά νωρίτερα (14′) με ωραίο δυνατό σουτ. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, η St. Pauli όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Benjamin Kirsten και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Τελικά τα κατάφερε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′ όταν ο Fin Bartels εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Florian Mohr που προωθήθηκε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έκανε τους 1.700 οπαδούς της ομάδας μας να χτυπιούνται στην κερκίδα.

Τρία λεπτά αργότερα δε, τα πράγματα φάνηκαν να γίνονται ακόμη πιο απλά, καθώς Joseph-Claude Gyau βρήκε τον Daniel Ginczeck που μπήκε μόνος πλάσαρε σωστά και έκανε το 0-2. Ως εκεί όμως…

Από το επόμενο λεπτό και μετά, η Dynamo Dresden ξεκίνησε την δική της αντεπίθεση που κατάληξε με πλήρη ανατροπή του σκορ. Στο 62′ ο Filip Trojan μείωσε με ανάποδο ψαλίδι σε 2-1, τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) ο Anthony Losilla ισοφάρισε σε 2-2 και ο Sebastian Schuppan στο 77′ με διπλή προσπάθεια έγραψε τον επίλογο του ματς.

Μέχρι το τέλος, η St. Pauli πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση (που λογικά θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα), όμως Ginzeck στο 88′ σπατάλησε μια σημαντική ευκαιρία καθώς άνοιξε περισσότερο το κοντρόλ του από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων και να μπλοκάρει.

Έστω και έτσι δεν ξενερώνουμε ποτέ. Παρά την πίκρα της ήττας και κυρίως με τον τρόπο που ήρθε αυτή,  η ομάδα μας χρειάζεται βαθμούς και οφείλουμε να σταθούμε δίπλα της μέχρι το τέλος.

Το ερχόμενο Σάββατο (13/4) στο Millerntor (14.00) η St. Pauli, αντιμετωπίζει την Munchen 1860 σε μια προσπάθεια να πάρει ξανά το τρίποντο, όπως συνέβη και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Θεατές:  29193

Διαιτητής: Thorsten Kinhofer

DYNAMO DRESDEN (Pacult): Kirsten, Jungwirth, Bregerie, Losilla, Schuppan, Solga (56′ Fiel), Streker (56′ Muller), Koch (90 +1′ Kitambala), Trojan, Ouali, Fort

ST PAULI (Frontzeck): Tschauner, Avevor, Mohr, Thorandt, Kalla, Kringe (71′ Daube), Funk, Gyau (72′ Boll), Bartels (80′ Gogia), Bruns, Ginczeck